Relacja z obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioterapii

Dostosuj czcionkę

       Święto Książek, które dają siłę i wzmacniają w sytuacjach kryzysowych w tym roku obchodziliśmy od 14 do 21 listopada 2022. W akcji promowania literatury biblioterapeutycznej wzięło udział 276 instytucji w kraju, w tym trzy zagraniczne  (szkoły z Irlandii i z Anglii).  Świętowanie przybrało różne formy, warianty i  możliwości, wzbogacane elementami z różnych  dziedzin  arteterapii  ( terapii dźwiękiem, muzykoterapią, relaksacją, dramą, choreoterapią, grą świateł, plastykoterapią), oraz metod alternatywnej komunikacji AAC (komunikatory, gesty Makatonu, symbole PCS, symbole trójwymiarowe), stymulacje polisensoryczna i   wzbogacone możliwościami,  jakie stwarzają zasoby nowych technologii (prezentacje, filmy, warsztaty i wykłady online). Podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioterapii miały miejsce warsztaty biblioterapeutyczne  dla różnych grup wiekowych (dzieci i młodzieży, dorosłych, seniorów)  i typów odbiorców (przedszkolaków, uczniów, uczniów z różnymi niepełnosprawnościami, w tym osobami z autyzmem, wychowanków świetlic środowiskowych, wychowanków ośrodków  wychowawczych  w wieku dziecięcym, nastoletnim oraz osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi, nieposługujący się mową werbalną,  wychowanków Zespołu Placówek Edukacyjno-Oświatowo-Wychowawczych, domów opieki społecznej, pacjentów szpitali,  studentów,  nauczycieli, bibliotekarzy, słuchaczy audycji radiowych). W tygodniu świętowania odbyły się  wykłady, wystawy, biesiady czytelnicze, kiermasze książek,  spotkania informacyjne,  spotkania autorskie ( m.in. z Celiną Zubrycką, Dorotą Kotas),  szkolenia, miały miejsce "Sensoryczne czytanie" z zaangażowaniem zmysłu słuchu, węchu, wzroku; powstały infografiki,  tablice informacyjne, filmiki, czytelnicze strefy relaksu, wirtualne regały biblioterapeutyczne, koszyki propozycji książek – Książka na receptę, zabawy czytelnicze – biblioterapeutyczne (kieszonka z cytatami na drzwiach biblioteki) oraz gazetka pt. "Czytaj swojemu dziecku",  przedstawienie teatralne i ogromna ilość  prac plastycznych.

       14 listopada odbyły się dwa wykłady online ,,O  biblioterapii słów kilka, czyli o MOCnej stronie książki (prowadząca Justyna Jurasz) i  ,,Biblioterapia wspomagająca duszę” (prowadząca: dr hab. Agnieszka Chamera-Nowak ) w których udział wzięło 100 uczestników. W kolejnych dniach miały miejsce wykłady dla słuchaczy Centrum Kształcenia Ustawicznego pn. Lecząca moc słowa. Biblioterapia pomocą w sytuacji kryzysowej (Biblioteka Akademii Nauk Społecznych im. Józefa Gołuchowskiego) ,o zadaniach i rodzajach  biblioterapii dla studentów WSZiA w Opolu i Uniwersytetu Warszawskiego.

     W VI Liceum Ogólnokształcącym  im. Juliusza Słowackiego w Kielcach oraz w Szkole podstawowej im Jana Pawła II w Łagiewnikach zostały wybrane  pozytywne cytaty z książek i  umieszczone w przestrzeni szkolnej,  na portalach społecznościowych Szkolnego Koła Sztukoterapii-Instagramie, Facebooku, blogu czytelniczym. Rozdawane ,,wspierających cytatów”  wśród uczniów i nauczycieli odbywało się przez cały  tydzień w Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Brzechwy w Katowicach. Wspierające słowa otrzymali również pacjenci   Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy oraz w Szpitala Uniwersyteckim nr 1 W Bydgoszczy , którzy uczestniczyli  częstowali się książkami z Bajkowozów szpitalnych, brali udział w konsultacjach biblioterapeutycznych i zajęciach czytelniczych. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu  w dniu 21 listopada 2022 r. zorganizowała  IX  regionalną konferencję  biblioterapeutyczną pt. ,,Uwrażliwienie dziecka na potrzeby innych w dobie kryzysu wartości i konfliktu zbrojnego na Ukrainie”. Odbyły się warsztaty online dla uczniów szkoły polonijnej w Belfaście. Na facebooku Wypożyczalnia WBPiCAK w Poznaniu umieściła  "wirtualny regał" z kolekcji książek wspomagających pracę biblioterapeuty.  W Niepublicznej  Szkole Podstawowej  w Rękusach uczniowie kl. III  nagrali spot propagującego idee terapeutycznej mocy książki, który umieszczony został  na stronie i fanpage FB szkoły. O biblioterapii rozmawiano w audycjach radiowych w Radiu Ostrowiec "Synkopa Słowa" (rozmowa o sile Słowa, tekście literackim, który ma dar "leczenia" duszy i jest plastrem na nasze wewnętrzne rany- Barbara Bakałarz-Kowalska) i w programach telewizyjnych ,,Kurierze Opolskim ‘’ TVP Opole (wywiad z Justyną Jurasz, Barbarą Pająk).

       W  Oddziałach przedszkolnych  w Szkoły Podstawowej nr 8 w Zgierzu odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne z wykorzystaniem Teatru Ilustracji  Kamishibai, dotyczyły m.in.  „Misiowych sposobach na nocne strachy”,  „O zajączku, który nie chciał się dzielić”. W zgłoszonych przedszkolach najczęściej odbywały się zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii dotyczące emocji: lęku, strachu, złości, zazdrości, smutku itp.

      Uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w warsztatach dotyczących problemów agresji, uzależnień, odpowiedzialności za słowa, czyny i dokonane wybory, odrzucenia, poszukiwania własnej drogi życiowej, tożsamości. 

       Z kolei młodzież szkół średnich uczestniczyła w  m.in. w warsztatach pt. "Rozmowy przy stole, czyli dzielenie się słowem jak kromką chleba" , ,,Ważne jest to, że jesteś, mówisz, czujesz”, ,,Podziel się tym co masz. Bo masz bardzo wiele” , ,,Smaki w literaturze - o tym jak smakuje słowo. połączone z wystawą prac, które zostały wykonane podczas zajęć ( Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu), ,,Jak ocalić skrzydła i być sobą" ( II liceum Ogólnokształcące w Opolu).

      Dla seniorów zostały przygotowane warsztaty: ,, Co robią uczucia?” (Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie ),  ,, Dobre wspomnienia jak ciepły szal  otulają serce i uczą jak żyć” (RZPWE PBW w Opolu), Listy do..." Warsztaty prowadzone przez mgr Ewę Kramarczyk na podstawie książki Artura Cieślara "Listy do Małgosi. Jabłoń kwitnie zawsze" (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna "Biblioteka pod Atlantami") .

 

       Szacowana liczba osób biorąca udział w obchodach Tygodnia Biblioterapii to ok. 25 tysięcy osób.  Post informujący o planowanej akcji na portalu FB Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego  miał w ciągu dwóch dniu od 13 do 15 listopada aż 15 tysięcy odsłon !!!. 

DZIĘKUJEMY za udział w Obchodach Tygodnia  Biblioterapii, za idei biblioterapii, za promowanie siły czytania !!!

Oto mapka z zaznaczonymi instytucjami biorącymi udział w akcji: 

http://www.biblioterapiatow.pl/images/Justyna/dzien-biblio/Mapa.png

Lista instytucji, które brały udział w akcji, to miejsca, gdzie czytanie daje siłę!

Biblioteki

RZPWE Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Klimontowie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie     

Centrum Doskonalenia Nauczycieli Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Pile

Zespół Szkół Specjalnych w Świebodzicach         

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Prusa w Namysłowie

Szkoła Podstawowa w Perlejewie           

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrzyniewie Dużym woj. podlaskie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czeremsze         

Szkoła Podstawowa Nr 14 im. gen. broni Stanisława Maczka w Lubinie

Biblioteka szkolna w Zespole Szkół CKR w Krzelowie      

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalewie

Szkoła Podstawowa w Spytkowie            

Szkoła Podstawowa nr 58 im. Melchiora Wańkowicza w Łodzi

Filia Biblioteczna w Sędziejowicach        

Szkoła Podstawowa nr 8 w Zgierzu         

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rynie    

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Żaganiu         

Biblioteka Pedagogiczna Filia w Bełchatowie Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim

Biblioteka szkolna - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im Jana Pawła II w Brzostku     

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna "Biblioteka pod Atlantami" w Wałbrzychu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

Szkoła Podstawowa nr 58 im. Melchiora Wańkowicza w Łodzi

Biblioteka Szkolna w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Śmiarach

Biblioteka Pedagogiczna w Zgierzu, Filia w Łęczycy

Gminne Centrum Kulturalno- Biblioteczne w Dąbrównie

Ogólnokształcące Liceum Lotnicze w Dęblinie

Szkoła Podstawowa nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej

Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1 w Gliwicach

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Karola Wojtyły Szkoła Podstawowa w Nowym Mieście nad Pilicą

VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach

Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie

Zespół Szkół Ekonomicznych w Katowicach        

Szkoła Podstawowa im. gen. Ludwika Czyżewskiego w Woli Krzysztoporskiej

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej            

Szkoła Podstawowa im. Porucznika Pilota Franciszka Surmy w Gołkowicach

Biblioteka Publiczna w Ostrowsku (filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z/s w Waksmundzie

Zespół Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej

Szkoła Podstawowa nr 5 w Zgierzu         

Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie      

Krakowskie Koło Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego

Niepubliczne Przedszkole Integracyjne „Akademia Malucha” w Kielcach

Szkoła Podstawowa nr 6 im. J.Korczaka w Kołobrzegu

Zespół Szkół Nr 2 w Rudzie Śląskiej         

Szkoła Podstawowa nr 46 w Łodzi           

Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Lubochni

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy

Szkoła Podstawowa im. Św Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, FILIA w Trzcinicy

Szkoła Podstawowa w Bolechowicach   

Szkoła Podstawowa Nr4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku

Biblioteka szkolna w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Kobylinie

Biblioteka - Centrum Kultury w Szczuczynie        

Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Krakowie

Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkola im. J. I. Kraszewskiego w Wisznicach

Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle              

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Jaroszówce

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Pierzchnicy

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Biskupcu

Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie         

Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach

Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze    

Biblioteka Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Warszawie

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Brusie         

Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Dublinie z siedzibą w Limerick

Biblioteka Publiczna w Kórniku/ Bninie

Szkoła Podstawowa w Janikowie

RZPWE PBW Filia w Kluczborku

Szkoła Podstawowa nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lesznowoli         

Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach

Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach Filia  w Sąspowie

RZPWE PBW Filia w Nysie

Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Adamowie

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 158  im. Juliana Aleksandrowicza w Krakowie

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Żorach        

Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Przeźmierowie

Szkoła Podstawowa nr 34 im. W. Szymborskiej  w Łodzi

RZPWE PBW Filia w Brzegu

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Lucynowie

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nasielsku

RZPWE PBW Filia w Kędzierzynie - Koźlu

Zespół Placówek Oświatowych w Brzegach

BooKowski Księgarnie Poznań , Księgarnia  ,,z Bajki" 

Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce filia w Łuszczowie Pierwszym

Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Parzymiechach

Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowej Dębie- biblioteka szkolna

Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego  Jana Pawła  II w Jeziorzanach

Gminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie           

Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie    

Biblioteka Akademii Nauk Społecznych im. Józefa Gołuchowskiego

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mołtajnach

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r. w Łukawcu

Studenckie Koło Naukowe Parol UJK w Kielcach

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. bpa Wojciecha Tomaki w Trzebownisku

Biblioteka Pedagogiczna w Rawie Mazowieckiej

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraczkowie

Koło Sądeckie Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego w Nowym Sączu

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Waplewie          

Szkoła Podstawowa Nr 13 im. A. Szklarskiego w Rudzie Śląskiej

Szkoła Podstawowa Nr 255 im. Cypriana Kamila Norwida w Warszawie

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie Filia w Bochni

Zespół Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy

Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3  w Bydgoszczy

Szkoła Podstawowa nr 57 im. Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy

Gminna Biblioteka Publiczna w Sidzinie Filia w Bystrej Podhalańskiej

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 89 w Krakowie

Biblioteka nr 25 w Warszawie   

Biblioteka FERMENT - Filia nr 35 Biblioteki Miejskiej w Łodzi

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 20 im.  Harcerzy Buchalikow w Rybniku

Szkoła Podstawowa w Trzydniku Dużym              

Przedszkole w Woli Trzydnickiej               

Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu        

Szkoła Podstawowa im. Teofila Lenartowicza w Regiminie

Zespół Szkół w Krasnobrodzie   

Szkoła Podstawowa im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie

Zespół Szkolno- Przedszkolny w Tykocinie            

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni

Biblioteka szkolna Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach

Publiczna Szkoła Podstawowa  nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi  im. Orła Białego w Radomiu

Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego. Filia nr 7 dla Dzieci i Młodzieży  w Ostrowie Wielkopolskim

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 w Bytomiu   

XVII Liceum Ogólnokształcące w Lublinie             

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Międzychodzie

Witryna internetowa m.in. o literaturze http://katarzynagrzebyk.pl

Szkoła Podstawowa w Woli Zachariaszowskiej

Szkoła Podstawowa w Michałowicach   

Biblioteka Publiczna w Biskupicach         

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Rękusach

Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Brzączowicach

Szkoła Podstawowa im Mikołaja Kopernika w Wiktorówku

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Staroźrebach

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lisewie

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 33 w Bytomiu

Szkoła Podstawowa w Jabłkowie filia Lechlin

Biblioteka szkolna Szkoła Podstawowa nr 2 w Ząbkach                  

Fundacja Literacka Pracownia Aktywnej Edukacji ELLIMA w Rożnowie

Izba Pamięci L. J. Kerna w Szkole Podstawowej w Rożnowie

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody ,,pro Natura'

Biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu

Szkoła podstawowa w Zespole Szkol im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali-Dąbrowiźnie

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej

Szkoła Podstawowa w Ożarowicach

Przedszkole Samorządowe Nr 39 w Białymstoku              

Szkoła Podstawowa im. Biskupa Romana Andrzejewskiego w Morzyczynie

Biblioteka przy Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. ks.Jana Twardowskiego w Piławie Górnej

Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie

Zespół Kształcenia w Łubianie   

Szkoła Podstawowa w Biesalu   

Szkoła Podstawowa w Chruślankach Józefowskich

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9 w Zabrzu        

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. Gustawa Morcinka w Świętochłowicach

Szkoła Podstawowa w Bobach Kolonii   

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czerminie          

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach Filia nr 4

Zespół Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrczu              

Szkoła Podstawowa w Czajkowie            

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Radomiu

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Brzechwy w Katowicach

Zespół Szkół Nr 1 w Nienadówce            

II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku

Miejskie Przedszkole Nr 8 w Legnicy      

Przedszkole Miejskie nr 15 w Zamościu

Biblioteka Publiczna w Biskupicach         

Szkoła podstawowa im Jana Pawła II w Łagiewnikach

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Żołnierzy Niezłomnych w Łukcie

Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej

Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Bilczy

Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle              

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Barkowie

Zespół Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie

Zespół Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia            

Szkoła Podstawowa nr 37 im. Mariusza Zaruskiego w Bielsku-Białej

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 29 w Opolu     

Szkoła Podstawowa nr 22 im. Gabriela Narutowicza w Częstochowie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Braniewie

VI Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Częstochowie

Szkoła Podstawowa im. Bł. Stanisława Starowieyskiego w Bratkówce

Domowe Przedszkole grupa MISIE         

Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Ks. Kan. Władysława Skierkowskiego w Bogurzynie

LEXEME Dorota Bełtkiewicz       

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Słupcy

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Świątnikach Górnych

Publiczne Przedszkole nr 3 w Wieluniu 

Publiczne Przedszkole nr 1 w Wieluniu 

Zespół Szkoły i Przedszkola w Krzyworzece        

Zespół Szkół Specjalnych w Strzegomiu

Szkoła Podstawowa w Osinach 

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 im. Henryka Sienkiewicza w Gliwicach

Szkoła Podstawowa nr 3 im. M. Konopnickiej w Białej Podlaskiej

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Ocieckiej, świetlica szkolna

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kozodrzy, Kozodrza 175, 39-103 Ostrów

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Ocieckiej

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach, Filia w Busku Zdroju

II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Kielcach

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jerzego Kukuczki w Mikołowie

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Elblągu PSONI Koło w Elblągu

Niepubliczne Przedszkole Chatka Niedźwiadka

Domowe Przedszkole w Słomnikach

Szkoła Podstawowa nr 4 w Jastrzębiu - Zdroju

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orła Białego

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna Filia w Wałbrzychu

Szkoła Podstawowa nr 64 im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie

Zespół Szkół w Koniecpolu         

Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie         

Publiczna Szkoła Podstawowa w Gorzowie Śląskim

Powiatowa Biblioteka pedagogiczna - Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Giżycku

Szkoła Podstawowa Nr 5 w Piastowie           

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 20 im. Jarosława Dąbrowskiego w Lublinie

Szkoła Podstawowa nr 110  w Warszawie        

Szkoła Podstawowa nr1 w Wołowie im. Powstańców Śląskich

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

Szkoła Podstawowa 166 im. Akademii Pana Kleksa w Łodzi

Studenckie Koło Naukowe Parasol UJK 

Zespół Szkół Specjalnych w Opolu           

Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca'56 w Poznaniu: Biblioteka szkolna

Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku             

Biblioteka Oświatowa Klubu 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzyżowicach

Szkoła Podstawowa nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie z Filią w Przyłęku

Miejsko -Gminna Biblioteka Publiczna Margonin Filia w Próchnowie

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. bpa Wojciecha Tomaki w Trzebownisku

Gminna Biblioteka Publiczna w Krzyżanowicach

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939r. w Łukawcu

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mołtajnach

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Sokołowicach

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna -Filia nr 2

Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej im. Jana Kowalczyka w Rzeszotarach

Biblioteka Publiczna w Piasecznie           

Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia nr 39

Przedszkole Miejskie nr 141 w Łodzi      

Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno-Wychowawcy w Kruzach

 Biblioteka Pedagogiczna w Rawie Mazowieckiej             

CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim Filia Biblioteki Pedagogicznej w Opocznie

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Próchnowie

Branżowa Szkoła I Stopnia w Próchnowie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im J. Lompy w Katowicach, Filia w Chorzowie

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole

Uniwersytet Warszawski-Biblioteka Uniwersytecka

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 20 im. Jarosława Dąbrowskiego w Lublinie

Szkoła Podstawowa nr 18 im Henryka Slawika w Jastrzębiu Zdroju

Szkoła Podstawowa Ożarowice

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Pisarzy Śląskich w Złotnikach

Przedszkole Miejskie nr 20 w Łodzi         

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Białymstoku

Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Noblistów Polskich Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinie

Gminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie - Filia w Jutrzynie

Przedszkole Publiczne nr 9 im. Baśniowej Krainy w Czeladzi

Biblioteka Publiczna w Gryfinie Oddział dla dzieci i młodzieży

Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu Filia w Pionkach

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kłecko        

Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie Filia w Pułtusku

Biblioteka Publiczna w Kórniku-Filia w Kórniku/Bninie

Przedszkole Publiczne nr 9 im. Baśniowej Krainy

Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Ujskiej            

ZSO nr 4 Szkoła Podstawowa nr 2 w Białej Podlaskiej

Publiczna Szkoła Podstawowa Im. Ks. Jana Twardowskiego w Komprachcicach

Szkoła Podstawowa nr 26 w Białymstoku  

 Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca'56 w Poznaniu, biblioteka szkolna 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna  im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 Koźmin Wielkopolski

Szkoła Podstawowa im. Króla Władysława Jagiełły w Luszowicach

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rybniku

Biblioteka Oświatowa Klubu 8 Flotylii Obrony Wybrzeża w Świnoujściu

Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie

Biblioteka szkolna w Zespole Szkół im. ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Szkoła Podstawowa nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi w Dąbrowie Górniczej

Przedszkole Publiczne nr 2 w Grodkowie

Policealne Studium Animatorów Kultury ,,Skiba " we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi w Dąbrowie Górniczej

Powiatowa  Biblioteka Publiczna w Kępnie          

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna  im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście - UK/Irlandia Północna

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 24 im. Przyjaźni Narodów Świata w Opolu

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. J. Lompy w Grodkowie

Niepubliczne Przedszkole ,,Romano drom de fedyr dzipen" w Wałbrzychu

 

DZIĘKUJEMY  za wspólne świętowanie!  Wszystkie instytucje otrzymają Podziękowanie na adresy e-mail wskazane w formularzu zgłoszeniowym.

 

Relacje z Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioterapii

 

Niepubliczne Przedszkole "Romano drom pe fedyr dzipen" w Wałbrzychu - https://www.facebook.com/watch/?v=651428620039516

Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie Filia w Pułtusku - https://bppultusk.edu.pl/index.php/wydarzenia/959-ogolnopolski-dzien-biblioterapii-listopad-2022-r?fbclid=IwAR1a-wZFJ-BQvWyeI6jAnuFOCoWZjXWVKiuE-2AmkU05izkr5oklbzum3QQ

Powiatowy Ośrodek Edukacji w Giżycku - https://poregizycko.pl/index.php/aktualnosci-pbp/534-czytanie-daje-sile?fbclid=IwAR19uXgbJxj-nFHb-GDUabcKJvG-DHyBOEhcIgiH_98Z_rBPi6mg7clAyzo

Bliiżej biblioteki- https://blizejbiblioteki.blogspot.com/2022/11/ogolnopolski-tydzien-biblioterapii-2022.html?m=1&fbclid=IwAR0ZQuewNzJhldEChUa4SM5UJxmDb4JwQnBcyJSHu5kwQ4Jk98tWQE-7Fm4

RZPWE PBW w Opolu - https://pedagogiczna.pl/pedagogiczna-biblioteka-wojewodzka-kurier-opolski-14-11-2022/,https://pedagogiczna.pl/trwa-ogolnopolski-tydzien-biblioterapii/

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu- https://www.facebook.com/WBPiCAKpoznan/posts/pfbid02W6FeufoVvvzdHYBmjseeXb8Nq6t24PyzoqGXYt97K2fHrbjSaHSRGTf46TUJns5Ul

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Brzechwy w Katowicach - http://sp9katowice.szkolnastrona.pl/a,2276,obchody-ogolnopolskiego-tygodnia-biblioterapii?fbclid=IwAR0MceCs2V3fYJfeEkKKWgQJ8sOO2kqPSikmARFbULc2YW0ESUYOmu9J5vg

Przedszkole Miejskie nr 15 w Zamościu - https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid08qASZodSyq9hCM1DZfMvpdDb6cYzNJVo1QEMQsACPTUgV5XZYw72hjUAGAnokGd1l&id=100063647947436

VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego - https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02b2GtUTTFL8Hk9gPMHm1jNh1JQk7kQM1wEDomgU9p2is85AMutbNmjc9NSXxuos3Ql&id=100063582819041

Biblioteka Trzcinica 

https://www.facebook.com/bibliotekatrzcinica/posts/pfbid0UPJwZGurFzQ9a3MoUrVDEcSoVsLmqAvUodniXHghEWz3N8Mkg3YZi7igEpdnxBRXl

I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach

https://lo1-kochanowski.pl/badz-optymista/

Zespół Szkół Handlowych w Poznaniu- https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02t8fe26jHRXm6i7ASMBoCuK1Yz8jRcnuSKKnRAYRkYC4PejT3h2uh3psgUi7PQfSUl&id=100029087785597

Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej  w Bilczyyhttp://pspbilcza.szkolnastrona.pl/art,791,ogolnopolski-tydzien-biblioterapii?fbclid=IwAR3h2-b9FLuc5IfkAhoqEFaRyYu-vCCwalvlu0_JOS-beetMIo4kfPhjtuQ

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Pile -  - https://www.facebook.com/bibliotekapedagogicznawpile/posts/pfbid02TbDrYXWo4BGnwgEbvamRX9BsB5KL5hdKtijXAmPcCdgTnbb5SC2TZjUXzxrqiMhnl

Domowe Przedszkole w Słomnikach - http://domoweprzedszkole.zsoslomniki.pl/index.php/wydarzenia/94-dzien-biblioterapii-u-misiow?fbclid=IwAR1BIEgNOvCcHr1K9gO4zchZhRPZXUdAv7uU2nqO2RFSsKjUKJYMZjejoiY

Szkoła Podstawowa  nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. A. Szklarskiego -

- https://www.facebook.com/zs3dabrowa/posts/pfbid0fAeWvzATweia8iR5SEBJZWdfJpN7LiWCHf5s9EJxLieCKgTFeh4HYziGAnddXp7Cl

Zespół Szkolno-Przedszkolny - https://zspp03.edu.bydgoszcz.pl/dzien-bajkoterapii-w1,790,60594.html?fbclid=IwAR1uHfkiGQAw3ak3bVnUfPc8l6HAFkBjcomo__7AONuGWwJpgbaZm_jbR1s

Biblioteka Szkolna  SP 64 im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie - https://www.facebook.com/photo/?fbid=132320316284324&set=a.123925457123810

Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno-Wychowawczy w Kruzach- https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0aA9ZEevre3C6UeBgXME9iVzhybaq38HAsyBFjtndDAkukdBrEmUQPpFk8LpQPqAql&id=100035245365069

 

 

 

 

 

 

 

               

 

 

 

 

 

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

FAQ - najczęśniej zadawane pytania

1. Dlaczego nie widzę aktualności na stronie?

2. Dlaczego na stronie są informację o błednie załadowanych modułach (krzyżyki, kwadraty)?

3. Dlaczego menu chowa się pod banerem SKIBY?

Odpowiedzi na wyżej postawione pytania znajdują się w w zakładce Kontakt - FAQ najczęściej zadawane pytania.

Członkostwo w Polskim Towarzystwie Biblioterapeutycznym

Aby zostać członkiem PTB należy złożyć wypełnioną deklarację  w najbliższym miejsca zamieszkania Kole PTB.

czytaj więcej o członkostwie...

  Pobierz Formularz Deklaracji

 

Odsłon artykułów:
928619

Informacja o plikach cookies oraz regulacje prawne RODO

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności oraz regulacjami prawnymi RODO

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.